Tłusty czwartek w internacie.

Powiększ obraz

Tłusty czwartek w internacie.

W naszym Ośrodku pamiętamy o zachowaniu tradycji, kultywujemy staropolskie zwyczaje. W tłusty czwartek wychowankowie internatu smażyli pączki i oponki, żeby później raczyć się ich wyśmienitym smakiem.

Zgodnie z założeniami zajęć uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa podczas prac w kuchni oraz technologią wyrobu ciasta drożdżowego. Następnie zostali podzieleni na zespoły. Grupa II zajęła się przygotowaniem oponek, natomiast grupa I – pączkami. Prace wychowanków nadzorowali wychowawcy. Dużą frajdą dla najmłodszych wychowanków było wałkowanie ciasta i wykrawanie kształtów oponek. Efektem ich działań  były pięknie wyglądające i smaczne wyroby. Na uwagę zasługuje fakt, że wszyscy wykazali się dużą cierpliwością, gdyż przygotowanie ciasta drożdżowego, formowanie pączków,   a następnie ich smażenie zajmuje dużo czasu.

Wieczorem, gdy zakończono prace kucharskie i porządkowe, wychowankowie zasiedli    w uczelni i  w miłej atmosferze, z apetytem zjedli samodzielnie przez siebie przygotowane słodkości.