ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA ORAZ DZIEŃ WIOSNY

Powiększ obraz

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA ORAZ DZIEŃ WIOSNY  

                                                                                                              

21 marca 2019 r. oprócz świętowania pierwszego dnia wiosny w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Jaworze obchodziliśmy również Światowy Dzień     Zespołu Downa. Tego dnia założyliśmy kolorowe, nie pasujące do siebie skarpetki i ubraliśmy się w barwach granatowo- czerwonych. Hasłem przewodnim obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było: „ Nikogo nie pozostawiaj”.   Chcieliśmy pokazać, że różnica jest tak niewielka – jeden niepasujący chromosom, tak jak nasza niepasująca skarpetka i że osoby z Zespołem Downa nie potrzebują niczego specjalnego, żeby  cieszyć się życiem i żyć w społeczeństwie.

Ośrodek został udekorowany na każdym piętrze kolorowymi, ozdobionymi przez dzieci skarpetkami. Od rana uczniowie oraz przedszkolaki  wraz z wychowawcami wykonywali „skarpetkowe cudeńka”, a następnie spotkali się w sali konferencyjnej, gdzie mogliśmy wysłuchać krótkiej pogadanki na temat Zespołu Downa. Obejrzeliśmy też teledysk z udziałem osób z Zespołem Downa i krótki dwuminutowy filmik „ Nie specjalne potrzeby”. Następnie obejrzeliśmy film- wywiad pt.: „Mogę być kim chcę” z udziałem naszych  uczniów i przedszkolaków z Zespołem Downa w roli głównej. Opowiadali nam oni o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani pysznymi ciasteczkami w kształcie skarpetki, które upiekli rodzice z Rady Rodziców. Rozdane zostały również kotyliony w barwach granatowo- czerwonych ( dziękujemy zdolnym mamom naszych uczniów) i kwiaty z bibuły, które wzięliśmy na rynek.

Po godzinie 10.00 uczniowie szkoły, przedszkolaki i nauczyciele wyruszyli w wiosennych kapeluszach na głowie, barwnym korowodem, ulicami naszego miasta na jaworski rynek, gdzie wspólnie z Jaworskim Ośrodkiem Kultury oraz innymi szkołami i przedszkolami przywoływaliśmy wiosnę. Naszą placówkę prowadzili uczniowie trzymając wielki transparent z nazwą i logo naszej szkoły. Odbył się zumbowy , wiosenny taniec, który przegonił zimę i znakomicie rozgrzał dzieci. Następnie odbyła się prezentacja  wiosennych kapeluszy oraz wspólne malowanie tęczy na płycie rynku , będącej mostem dla Pani Wiosny, który na dobre odpędził zimowe chłody.

Dzień był bardzo udany, uczniowie byli zadowoleni z takiej formy spędzenia wiosennego czasu. Wszystkie dzieci ,które wystąpiły na scenie( brały udział w konkursie) otrzymały słodkości i kredki.  Na twarzach dzieci gościł uśmiech i widać było ogromną radość. Miło nam było ,że miasto Jawor w ramach obchodu Pierwszego Dnia Wiosny włączyło się z nami w świętowanie Światowego Dnia Zespołu Downa. Na rynku widoczne były kolorowe skarpetki i skarpetkowe dekoracje. Mamy nadzieję ,że taka forma świętowania 21 marca na stałe zagości w kalendarzu imprez Jaworskiego Ośrodka Kultury.

 

Organizatorzy