Święto ziemniaka w Internacie, pożegnanie lata…

Powiększ obraz

W dniu 7 października 2020 r. w internacie obchodziliśmy dzień  ziemniaka, a zarazem pożegnanie lata. W ramach zajęć kulinarnych  tego dnia mieszkańcy internatu mieli możliwość zapoznania się z wszelkimi informacjami dotyczącego tego popularnego warzywa.

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwych zajęć kulinarnych każdy z wychowanków otrzymał zadanie, aby za pomocy internetu, odszukać wszelkie informacje związane ze świętem ziemniaka, jego pochodzeniem, zastosowaniem w przemyśle spożywczym, chemicznym oraz w życiu codziennym.

Informacje zebrane w sieci, mogli wykorzystać w ,,quizie ziemniaczanym”,  w konkurencjach sprawnościowych: obieraniu ziemniaka na czas, wykazać się sprawnością manualną i sprytem. Jedną z największych atrakcji tego dnia był duży słodki ziemniak, którego nazwę odgadł jedynie Karol Kwiatkowski. Ogromny batat, po usmażeniu, był wspólnie zjedzony.

Wybranym ziemniaczanym daniem były frytki, które po  wspólnym i samodzielnym przygotowaniu wychowankowie ze smakiem  zjedli.

Głównym celem zajęć było rozwijanie zainteresowań wychowanków sztuką kulinarną, omówienie różnych potraw z ziemniaka i przygotowanie wybranego przez młodzież dania.

Podczas zajęć praktycznych wychowankowie  zdobywali umiejętności przydatne w życiu codziennym np. posługiwanie się obieraczką do warzyw,  uczyli organizacji pracy w kuchni, przestrzegania zasad higieny, bezpieczeństwa oraz kształcili nawyk sprzątania miejsca pracy.

 

J.S.