Historii ośrodka nie można zamknąć w datach i cyfrach, wydarzeniach i nazwiskach. Na podstawie niektórych danych można jedynie stwierdzić, że dzieje są bogate, barwne i żywe. Serdeczne słowa podziękowania Należą się wszystkim tym, którzy odeszli, i tym, którzy wytrwali na stanowiskach za ich trud i wysiłek poświęcony dzieciom.
Imiona i trud nauczycieli mogą ulec zapomnieniu, ale zadania stawiane przez organizatorkę szkolnictwa Specjalnego Marię Grzegorzewską muszą być wiecznie żywe – „Pamiętajmy, że u podstaw wszelkich kontaktów międzyludzkich jest miłość jako ta, czynna dobroć w niesieniu innym pomocy wszelkiego rodzaju”
1 września 1972 roku
Zgodnie z potrzebami środowiska rozpoczął swą działalność Państwowy Zakład Wychowawczy dla dzieci niepełnosprawnych prowadząc zajęcia dydaktyczne, rehabilitacyjne z programem szkolnictwa specjalnego.
Państwowy Zakład Wychowawczy obejmował:
- szkołę podstawową,
- internat,
- szkołę przy Szpitalu Dziecięcym.
Budynek szkolny oraz numer szkoły odziedziczyliśmy po zlikwidowanej Szkole Podstawowej nr 3 im.Marii Konopnickiej. Na pierwszego dyrektora zakładu została powołana mgr Emilia Gomułka.
Początkowo uczęszczały do niej dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim a często dzieci z opóźnieniami w rozwoju wynikającymi z warunków społecznych, z rodzin niewydolnych, o niskim statusie społecznym.
Lata 80-te
Ośrodek rozszerzył swoją ofertę o klasy dla dzieci upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym. Do tego czasu częste były przypadki zwalniania z obowiązku szkolnego dzieci z takim stopniem niepełnosprawności.
Placówka ze względu na możliwość dojazdu swoim zasięgiem obejmuje pogranicze trzech byłych województw:
- legnickiego,
- jeleniogórskiego,
- wałbrzyskiego.
1982r.
Otrzymaliśmy nazwę Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
1985r.
Placówce nadano imię Marii Konopnickiej.
1992r.
Ofertę wzbogacono o szkołę zawodową, w której kształciła się młodzież w zawodach:
- kucharz,
- mechanik pojazdów samochodowych,
- murarz,
- piekarz.
Generalnym celem placówki było przygotowanie jej absolwentów do samodzielnego życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Stąd w ramowych planach nauczania znalazły się duże ilości godzin przedmiotów o znaczeniu praktycznym.
1999r.
Po reformie w 1999 roku do planu zajęć wprowadzono nauczanie:
- języków obcych,
- fizyki,
- chemii.
2002r.
Przez okres 30 lat Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy mieścił się w budynkach przy ul.Armii Krajowej i internat przy ul.Piastowskiej.
Do lutego 2002 środek miescił się w oddalonych od siebie o ok.1 km dwóch zniszczonych budynkach. W tym czasie ośrodek przeniósł się do nowo wyremontowanego obiektu z usuniętymi barierami architektonicznymi. Teraz zarówno szkoła jak i internat mieszczą się w jednym budynku przy ul. Paderewskiego.
Wielka była radość dzieci, rodziców i nauczycieli, którzy doczekali się godziwych warunków pracy. Lokalizacja szkoły i internatu w jednym budynku, klasopracownie, gabinety specjalistyczne to jest właśnie to o czym marzyli wszyscy, a szczególnie dzieci. Duża przestrzeń oraz likwidacja barier architektonicznych zwiększa możliwości przemieszczania się dzieci na różnych kondygnacjach w budynku szkolnym.
Hymn Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego imienia Marii Konopnickiej w Jaworze jest kompozycją własną nauczyciela muzyki Edmunda Gacka.
Hymn nosi tytuł ,,Piastów Śląsk” i powstał w 2017 roku. Jego treści są zgodne z historią Ziemi Jaworskiej z uwzględnieniem elementów patriotycznych.